Suriye Okulları « Adana İHH İnsani Yardım Derneği
Mobile Close
Suriye Okulları

ANASAYFA » FAALİYETLER » Suriye Okulları

« Geri

Suriye OkullarıAdana’da Devlete ait Sarıçam kampında 12.000, şehir içinde kendi imkânlarıyla ikamet eden yaklaşık 60.000 Suriyeli Muhacir yaşamaktadır. Bunların arasında okul çağında olup okula gitmeyen yaklaşık 14.000 çocuk bulunmaktadır (Kasım 2014 itibariyle). Bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Adana İHH’ın öncülüğünde ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinasyonunda, Adana’da yaşayan okul çağındaki Suriyeli çocuklara yönelik 5 okul açıldı.

Bu okullarda tahminen 6000 Suriyeli çocuğa eğitim verilmesi planlanmaktadır.

Bu okullarda Suriyeli çocuklara, Suriyeli öğretmenlerce kendi dillerinde ve kendi müfredatlarına uygun eğitim verilecek.

Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğünün atayacağı öğretmenler bu çocuklara ve öğretmenlere Türkçe dili eğitimi de verecekler.

Okullar ve Bulunduğu Bölgeler:

1- Sabancı Ailesi İ.H. Ortaokulu: Dadaloğlu mahallesinde olan bu okul, Kuzey Yüreğir bölgesinde yaşayan Suriyeli çocuklara eğitim verecek.

2- Emine Özgüler Gürsu İ.H Ortaokulu: Bahçelievler mahallesinde olan bu okul Güney Yüreğirde’ki Suriyeli öğrencilere hizmet verecek.

3- Necdet Kahraman İ.H. Ortaokulu: İstiklal mahallesinde bulunan bu okul Güney Seyhan’da yaşayan Suriyeli öğrencilere hizmet verecek.

4- Preveze Ortaokulu: Yeşiloba mahallesindeki bu okul Şakirpaşa ve Batı Adana’da yaşayan Suriyeli çocuklara eğitim vermesi planlanıyor.

5- Mehmet Zahit Kotku İ.H. Ortaokulu:Gürselpaşa’da bulunan bu okul Kuzey Seyhan’da yaşayan Suriyeli öğrencilere hizmet verecek.