Katarakt « Adana İHH İnsani Yardım Derneği
Mobile Close
Katarakt

ANASAYFA » FAALİYETLER » Katarakt

« Geri

Katarakt120 binden fazla kişiye ışık oldunuz

Son 12 yılda İHH’ya verdiğiniz destekle 120 binden fazla kişi ışığa kavuştu. “Siz Görürseniz Onlar da Görecek” sloganıyla 2007 yılında Afrika’da başlatılan katarakt çalışmaları artık dünyaya açılıyor.

Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; dünya genelinde yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor.

12 yılda 120 bin kişi

Afrika’daki çalışmalarının 12. yılını geride bırakan İHH, bu süre zarfında 120 bin kişinin yeniden görmesine vesile oldu. İyilik her zaman, her yerde sloganıyla yola devam eden İHH, şimdi çalışmalarını dünyanın dört bir yanına yayıyor.

Nijer Göz Hastanesi

Sağlık hizmetlerinin yetersiz kaldığı, topraklarının %60’ı çöllerden oluşan Nijer’de katarakt hastası sayısı azımsanmayacak durumda: 130 bin. Kataraktın oluşumunda göze gelen çöl kumlarının etkisi bu ülkede oldukça fazla hissediliyor. İHH, 2014 yılında Nijer’in başkenti Niamey’de bir göz hastanesinin kurulmasına vesile oldu. Hastane, maddi ve teknik imkânsızlık nedeniyle ameliyat olamayan binlerce hastaya umut oldu; 5 yılda 10 binden fazla ameliyat yapıldı. Ayrıca Türkiye’den giden uzman doktorlar, bölgedeki yerel doktorlara eğitimler verdi. Hastane, 2019 yılında Nijer Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

Sadece 500 lira bağışta bulunarak bir kişinin tekrar görmesine vesile olabilirsiniz. Hastaneden çıkarken gören gözlerle etrafa bakıp sevinen ve buna vesile olanlara dua eden insanları görmelisiniz. Çünkü siz görürseniz onlar da görecek. https://www.ihh.org.tr/katarakt